WARUNKI I KRYTERIA ZGŁOSZEŃ DO WSZYSTKICH TYPÓW SZKÓŁ DLA MŁODZIEŻY
W ZESPOLE SZKÓŁ BUDOWLANYCH PRZYZAKŁADOWYCH
PBP „CHEMOBUDOWA-KRAKÓW” S.A.
31-953 Kraków, os. Urocze 13
Rok szkolny 2022/2023
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 18 maja 2021r. poz. 1182 z późn. zm.);
2) Rozporządzenie MEN z 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2019 roku poz. 1737);
3) Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. nr 96 poz.873).
4) Zarządzenie Nr 6/22 Małopolskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do publicznych szkół ponadpodstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych, o których mowa w art. 25 ust.3 ustawy Prawo oświatowe oraz na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół policealnych na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2022/2023.
- W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba miejsc w szkole na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
- wynik egzaminu ósmoklasisty,
- wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oceny z języka polskiego oraz trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
- szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
- Przeliczeniu na punkty podlegają trzy wymienione poniżej, a znajdujące się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej obowiązkowe zajęcia edukacyjne:
- matematyka,
- geografia,
- fizyka.
- Zasady punktacji:
- wynik egzaminu ósmoklasisty przedstawiony w procentach z języka polskiego, matematyki – mnoży się przez 0,35,
- wynik egzaminu ósmoklasisty przedstawiony w procentach z języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,3,
- maksymalna ilość punktów za wyniki uzyskane w trakcie egzaminu ósmoklasisty – 100 pkt.,
- liczba punktów możliwa do uzyskania za oceny z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych znajdujących się na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – 72 pkt.,
- osiągnięcia ucznia odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – 28 pkt.,
- kandydatom zwolnionym z egzaminu ósmoklasisty liczbę punktów ustala się na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1737).
- Przy przeliczaniu na punkty ocen z języka polskiego i trzech podanych w punkcie 4 zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, za oceny wyrażone w stopniu:
- celującym – przyznaje się po 18 pkt.,
- bardzo dobrym – przyznaje się po 17 pkt.,
- dobrym – przyznaje się po 14 pkt.,
- dostatecznym – przyznaje się po 8 pkt.,
- dopuszczającym – przyznaje się po 2 pkt.
- Za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej kandydat może otrzymać do 28 punktów, w tym za:
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 pkt.,
- tytuł laureata lub finalisty lub uzyskane wysokie miejsce w zawodach będących konkursami wiedzy, konkursami artystycznymi, zawodami sportowymi o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, ponadwojewódzkim – maksymalnie 18 pkt. (szczegółowe zasady przyznawania punktów zawarte w rozporządzeniu Ministra Edukacji narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1737)),
- osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 pkt.