niedziela, maj 16, 2021

Wirtulany spacer po szkole

 

 Wirtulany spacer po szkole

 

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W czwartek 14.04.2021 Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę ws. uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. W dokumencie wskazano, że „Konstytucja była wyraźną manifestacją suwerenności politycznej, demonstracją niezależności wobec mocarstw ościennych”.

 

"Uchwalenie Konstytucji 3 Maja stanowiło dowód odpowiedzialności politycznej elit polskich i litewskich oraz świadectwo zwycięstwa innowacyjnej myśli prawnoustrojowej".

Zwrócono uwagę, że "do wartości tych nawiązano w Zaręczeniu Wzajemnym Obojga Narodów – ustawie wykonawczej do Konstytucji uchwalonej przez Sejm Czteroletni 20 października 1791 r.". Jak wyjaśniono, "potwierdzono w nim siłę wspólnoty wielonarodowej zbudowanej na fundamentach republikańskich".

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja  uświetni blisko 100 wydarzeń (więcej informacji: MKDNiS: blisko 100 wydarzeń uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja | dzieje.pl - Historia Polski)