poniedziałek, lipiec 16, 2018

Wirtulany spacer po szkole

 

 Wirtulany spacer po szkole

 

 

"UWAGA!!! NOWY ZAWÓD ze stypendium dla ucznia - technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych"

 

"Gimnazjalne środy - przyjdź zwiedzić szkołę w godzinach 9.00 - 14.00"

 

Dzień Otwarty szkoły w sobotę 9 czerwca 2018 r. od 9.00 do 11.00

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyki zawodowe w Niemczech – Drezno

W piątek opiekunowie Jarosław Śliwa i Wiesław Kucab odwiedzili mechaników pojazdów samochodowych w warsztacie, gdzie odbywają praktyki zawodowe. Praktykanci: Adrian Biedrończyk, Paweł Sadowski, Robert Wilk, Piotr Kubala, Przemysław Trela, w tym dniu demontowali gokarta. Nauczyciele obserwowali ich pracę i rozmawiali z kierownikiem. Kierownik bardzo pozytywnie wyrażał się o uczniach i jest bardzo zadowolony z ich pracy,
a oni mają tutaj jak to określił „happy life” – czyli szczęśliwe życie.

W sobotę czas na zwiedzanie i kolejna wycieczka. Tym razem pojechaliśmy do Drezna. Na dworcu głównym w Dreźnie (Dresden Hauptbahnhof) czekała na nas pani przewodnik Julita. Zwiedzanie odbywało się w języku polskim.

Pierwszym naszym punktem programu była manufaktura volkswagena. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z dwoma przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie. 

 Gläserne Manufaktur(Szklana Manufaktura) – fabryka koncernu Volkswagen AG. Ze względu na lokalizację na obrzeżach barokowego parku Großer Garten budowa fabryki i jej umiejscowienie budziła kontrowersje oraz wywoływała protesty ekologów. Budowa fabryki ruszyła w 1999 roku. Otwarcie fabryki miało miejsce 11 grudnia 2001 roku. W jej wnętrzu znajduje się punkt gastronomiczny oraz sklep firmowy. W celu zmniejszenia obciążenia środowiska i zredukowania ruchu kołowego do fabryki część podzespołów dowożona jest specjalnymi tramwajami towarowymi (CarGoTram). Produkcja w fabryce odbywa się na kilku poziomach codziennie od godziny 6:00 do 23:00 (czyli na dwie zmiany, w piątek do 21:00). Dziennie montuje się ręcznie 48 pojazdów, a zatrudnienie kształtuje się na poziomie około 500 osób.

Foyer fabryki wykorzystywane jest jako sala wystawowa i sala koncertowa. W październiku 2002 roku z powodu zalanej przez powódź opery w Dreźnie wystawiono w nim operę Carmen. Na zewnątrz fabryki odbywają się liczne koncerty. W 2010 roku wystawiono na terenie fabryki przypowieść Ahab.

W 2005 roku rozpoczęto produkcję Bentleya Continental Flying Spur, ponieważ rosnącego popytu na auto nie była w stanie zaspokoić fabryka w Crewe.

W 2011 roku świętowano dziesięciolecie istnienia fabryki. Dokonano podsumowania
w którym zamieszczono informację, że w ciągu 10 lat produkcji wyprodukowano ponad 60 tysięcy aut. Część linii produkcyjnej jest otwarta dla zwiedzających. Zwiedzający mogą zobaczyć produkcję auta z przewodnikiem w 10 językach, w tym polskim. Od czasu otwarcia do 2011 roku manufakturę zwiedziło ponad milion gości z całego świata, w tym m.in. prezydent Richard von Weizsäcker, były rosyjski przywódca i laureat nagrody Nobla Michaił Gorbaczow oraz książę Albert z Monako.

18 marca 2016 roku zakończono w fabryce produkcję modelu Phaeton z powodu zbyt niskiego popytu. Po zakończeniu produkcji postanowiono, że manufaktura zostanie przebudowana.

Pod koniec 2016 roku ogłoszono, że w kwietniu 2017 roku w fabryce ruszy produkcja
e-Golfa, a poza tym Drezno, obok Autostadt we Wolfsburgu stanie się miejscem, w którym klienci będą odbierali elektryczne i hybrydowe modele Volkswagena.

Modele produkowane w fabryce:

  • Volkswagen Phaeton (2002-2016)
  • Bentley Continental Flying Spur (2005-2006)
  • Volkswagen e-Golf (od kwietnia 2017)

Wszyscy bardzo zadowoleni z pobytu tutaj i z „łezką w oku” opuszczali to miejsce, gdzie mogli nie tylko zobaczyć samochody nowej generacji, ale zasiąść za kierownicą, samochodów wartych - bagatela od 110.000 euro w górę.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zabytków Starówki Drezna. Pani Julita w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiała nam historię tego miasta i oprowadzała po najciekawszych miejscach, takich jak:

ü  Kościół Marii Panny;

ü  Kościół Świętego Krzyża;

ü  Katedra Świętej Trójcy;

ü  Zamek Rezydencyjny Wettynów;

ü  Zamek Augusta;

ü  Akademia Sztuk Pięknych;

ü  Albertinum – Muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki;

ü  Tarasy Brühla czyli „Balkony Europy”;

 

Zwieńczeniem naszej wycieczki był obiad w restauracjach uwielbianych przez młodzież: Istanbul Kebap i Mc’Donalds. W późnych godzinach wieczornych powróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania i odpoczynku.