Wizyta w dworku Jana Matejki

Piątkowe zajęcia  liceum zaocznego zakończyliśmy wizytą w krzesła wickim dworku Matejki.  Honory domu pełnił przewodnik  Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Podziwialiśmy świeżo wymalowane wnętrza, pieczołowicie odnowione zabytkowe meble a przede wszystkim reprodukcje dzieł wielkiego mistrza. Otrzymaliśmy garść anegdot z życia malarza, pamiątkowe foldery i zaproszenie na kolejne wizyty. Wisienką na torcie tego niezwykłego spotkania był wzruszający koncert akordeonowy na tle pocztu królów i książąt polskich.

 Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Dyrektor Beta Głuch i Magdalena Wróblewska.

Czytaj więcej...

Nowa Huta - najważniejsze miejsca, socrealizm

Nowa Huta miała być miastem nowych, socjalistycznych ludzi. Szybko jednak została częścią Krakowa (1951 r.). W swoich
siedemdziesięcioletnich dziejach doświadczyła momentów ważnych, tragicznych i radosnych. Dowiedzieli się o nich uczniowie klas 2 a, 2 b
i 2 f podczas spaceru w słoneczny dzień.  Historia Obrony Nowohuckiego Krzyża, specyfika projektu tzw. jednostki
sąsiedzkiej w najstarszej części dzielnicy, cechu architektury socrealistycznej i modernistycznej, nowohuckie kościoły, muzea i teatry
- te treści poznali uczniowie szkoły niemal od początku wpisanej w dzieje Nowej Huty.

Nauczyciele odpowiedzialni: Beata Głuch,  Bogna Fulara

Wizyta w Mogile

Piątkowe zajęcia Liceum Zaocznego spędziliśmy w Cysterskim zespole klasztornym w Mogile.  To jeden z ważniejszych obiektów sakralnych Krakowa. Cystersi przybyli do Mogiły w 1222 roku. Mieli pomóc w usunięciu pozostałości pogańskich kultów, jakie od stuleci istniały w okolicy mogiły Wandy. Należy docenić ich pracę, gdyż trwa nieprzerwanie 750 lat. Szczególną uwagę zwróciliśmy na  słynący z łask krucyfiks z poł. XIV w Kaplicy Krzyża Św. Sesję zdjęciową zrobiliśmy w magicznym plenerze-w ogrodach braci Cystersów, otwartych dla zwiedzających tylko w czasie odpustu.

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Pani Dyrektor Beata Głuch oraz Magdalena Wróblewska

 

Narodowe Czytanie - "Balladyna" J. Słowacki

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. "Balladyna" Juliusza Słowackiego jest lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.
Tradycyjnie już nasza szkoła włączyła się do akcji. W dniu 07.09.2020 roku w świetlicy odbyło się nasze szkolne Narodowe Czytanie. W tym roku odbyło się w zmienionej formule. Nie tak jak dotychczas, losowo wybierani lektorzy czytali wcześniej wybrane fragmenty utworu lecz uczniowie klasy IV, III oraz II technikum przygotowali inscenizację kluczowych scen dramatu Juliusza Słowackiego. Z zaciekawieniem śledziliśmy poczynania hrabiego Kirkora (w tej roli Adam Piątkowski), który nie mógł się zdecydować, która z córek wdowy powinna zostać jego żoną. Równie ożywioną reakcję wywołała scena morderstwa Aliny (czytał Aleksander Bajew), w której główną rolę bezwzględnej morderczyni odegrał Jakub Kaczmarczyk.

Imprezę przygotowały : mgr Magdalena Wróblewska i mgr inż. Elżbieta Byszewska

 

Czytaj więcej...

Inauguracja Roku Szkolnego w Liceum Zaocznym

W najbliższy piątek, 04.09.2020 r. o godzinie 15.25 odbędą się zajęcia inauguracyjne dla uczniów klasy II i III Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego PBP "Chemobudowa-Kraków" S.A.  Zapraszamy.

Strona 1 z 162