środa, marzec 21, 2018

Wirtulany spacer po szkole

 

 Wirtulany spacer po szkole

 

 

"UWAGA!!! NOWY ZAWÓD ze stypendium dla ucznia - technik dróg kolejowych i obiektów inżynieryjnych"

 

Konsultacje z matematyki w każdą środę od 13.45 - 14.30.
 

 

 

 

Erasmus+ III

„Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech"

- nowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zakończyła ocenę wniosków złożonych w ramach Akcji 1 w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w roku 2016.

Wniosek naszej szkoły został zatwierdzony do realizacji.

W projekcie tym będzie brało udział 20 uczniów, którzy kształcą się w zawodach: technik budownictwa, technik pojazdów
samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i mechanik pojazdów samochodowych, oraz 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Realizacja projektu: wrzesień/październik  2017r.

 

Dnia 06 marca 2017 r.  rusza rekrutacja  uczniów naszej szkoły na wyjazd na praktyki zawodowe w Niemczech, w ramach kolejnej edycji projektu Erasmus+ .

Informacje wraz z kryteriami naboru uczniów znajdują się w gablocie ogłoszeń na I piętrze.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin znajduje się u koordynatora projektu pani Katarzyny Swałdek

Termin złożenia wypełnionego formularza upływa z dniem 15 marca 2017r

Zapraszamy uczniów do udziału.

 

 

 

Posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego

W dniu 17 marca 2017 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego w składzie:


dr inż. Piotr Kordzikowski  – wicedyrektor szkoły – przewodniczący komisji rekrutacyjnej;
mgr Katarzyna Swałdek – szkolny koordynator projektu;
inż. Halina Błachacz – specjalista ds. szkolenia praktycznego uczniów.


W toku postępowania kwalifikacyjnego Zespół Rekrutacyjny podjął decyzję dotyczącą listy kandydatów zakwalifikowanych do unijnego programu: „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech”


Lista zakwalifikowanych uczestników programu oraz lista rezerwowa znajduje się na tablicy ogłoszeń projektu na I piętrze.

 

Inauguracja zajęć mających na celu przygotowanie do wyjazdu na staż

W dniu 05.05.2017r. grupa uczniów zakwalifikowanych i rezerwowych na wyjazd na praktyki do Niemiec rozpoczęła zajęcia pedagogiczne, mające na celu przygotowanie do wyjazdu zagranicznego.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia z przygotowania pedagogicznego od strony zawodowej oraz przygotowania kulturowego.

Przed zajęciami oficjalnego powitania uczniów zakwalifikowanych do projektu dokonała pani dyrektor szkoły – mgr Beata Głuch w obecności koordynatora zewnętrznego – pani Dominiki Janas-Pach oraz szkolnego koordynatora – pani mgr Katarzyny Swałdek.

W tym dniu uczestnicy otrzymali materiały biurowe (teczki, notesy i długopisy).

Przedstawiony został ponownie regulamin uczestnictwa w projekcie oraz podany harmonogram zajęć.

 

02.06.2017 r. – zebranie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na praktyki zawodowe do Niemiec

 

2 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie rodziców uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie Erasmus+.

Koordynator szkolny projektu pani mgr Katarzyna Swałdek przedstawiła krótką informację na temat realizowanego projektu Erasmus+ , omówiła  przeprowadzane przygotowawcze zajęcia pedagogiczne, kulturowe i językowe, dla wyjeżdzających uczniów.

Zapoznano również rodziców z regulaminem wyjazdu, terminie wyjazdu,  poinformowano o miejscu zakwaterowania oraz o miejscach praktyk zawodowych.

Dodatkowo głos zabrała pani dyrektor mgr Beata Głuch, która w jednym  z poprzednich projektów brała udział i była tam osobiście z młodzieżą do opieki. Bardzo szczegółowo omówiła warunki w jakich będą mieszkać, jakie atrakcje czekają na uczniów oraz co należy z pewnością zabrać ze sobą.

Wszystkie informacje przedstawione zostały na przygotowanej przez panią koordynator prezentacji.

Kolejne zebranie rodziców przewidziane jest w miesiącu wrześniu, gdzie rodzicom  zostaną przedstawione dokładniejsze informacje odnośnie wyjazdu. 

 

05.06.2017r – Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie

 

Młodzież zakwalifikowana do wyjazdu do Niemiec na praktyki zawodowe do Niemiec wraz z koordynatorką projektu mgr Katarzyną Swałdek, uczestniczyła  w 4 – godzinnych zajęciach w Goethe-Institut.

Zajęcia prowadziła panią Beata Hadasz, które zostały poprzedzone zwiedzaniem  Instytutu. 

Odwiedziliśmy bibliotekę, zapoznaliśmy się z jej księgozbiorem. Zostaliśmy zachęceni do zapisania się, by mieć możliwość wypożyczania książek, czasopism, płyt DVD oraz gier dydaktycznych w języku niemieckim.

 Następnie odbyły się zajęcia dydaktyczne z panią lektor, które były prowadzone w formie zabaw lub gier. Bawiliśmy się świetnie, posługując się językiem niemieckim. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o kulturze niemieckiej, poznaliśmy zwroty, które z pewnością przydadzą się w Niemczech.

Na zakończenie zaproponowano nam zabawy integracyjne,  między innymi taniec i śpiew, w którym posługiwaliśmy się słówkami niemieckimi.

Młodzież zadowolona była z wyjścia do Instytutu, zajęcia dużo wniosły.

Ulica Stolarska znana jest doskonale mieszkańcom Krakowa, Małopolski i regionu, nie tylko dzięki swojemu urokowi, ale też dzięki mieszczącym się tam konsulatom generalnym Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji. Podczas święta tej ulicy, uczniowie ZSB „Chemobudowa-Kraków S.A. włączyli się do wspólnej zabawy. Twierdzili, iż  można było poczuć klimat tych państw, dzięki bogatemu programowi i występom artystycznym, które prezentowały bogactwo kulturalne gospodarzy. Młodzi praktykanci, uczestnicy programu Erasmus +, niebawem wyjeżdżają do Niemiec. Wizyta w Konsulacie RFN oraz  lekcja protokołu dyplomatycznego, którą specjalnie dla nich przeprowadziła Pani Aleksandra Barchańska, były doskonałym przygotowaniem kulturowym uczniów „Chemobudowy". 

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Magdalena Wróblewska

 

 

08.09.2017 r.

 

– Zebranie organizacyjne przed wyjazdem na praktyki

w ramach programu Erasmus+

 

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu stażu zagranicznego w ramach programu Erasmus+   08 września 2017r  odbyło się zebranie  uczestników projektu oraz ich rodziców.

Młodzież otrzymała koszulki z krótkim rękawem oraz kamizelki ciepłe na chłodniejsze dni, na których zostały wydrukowane stosowne logo projektu.

Uczniowie otrzymali też „pierwsze” kieszonkowe na pobyt za granicą.

W zebraniu, które przeprowadziła pani koordynator wewnętrzny – mgr Katarzyna Swałdek, obecni byli też: pani dyrektor mgr Beata Głuch oraz nauczyciele wyjeżdżający z młodzieżą jako opieka, oraz nauczyciele wyjeżdżający na job-shadowing.

Pani koordynator przypomniała raz jeszcze założenia projektu, zasady obowiązujące podczas wyjazdu (regulamin wyjazdu, regulamin pobytu na ośrodku Vitallis), kontakty z opiekunami.

Zebranie było też okazją na wyjaśnieniu wszelkich pytań, jakie mieli uczniowie i rodzice.

 

16.09.2017r   

Wyjazd uczniów do Niemiec

O godz. 23 uczniowie w ramach projektu Erasmus+ wyjechali na praktyki do Niemiec. Na miejscu, czyli w Schkeuditzmają być nad ranem 16.09.2017r. Pełni humoru i sił wyruszyli by doświadczyć dobrych praktyk za granicami naszego kraju.

 

17.09.2017

Rozpoczęcie pobytu w Niemczech

Po przyjeździe do Schkeuditz, śniadaniu oraz odpoczynku, udaliśmy się na wycieczkę do Lipska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dworca głównego Promenaden. Przewodnicy Josh i Matthew zapoznali nas z historią miasta.

 

18.09.2017 r.

Rozpoczynamy praktyki w Niemczech!

Uczniowie rozpoczęli praktykę zawodową.

Mechanicy udali się do warsztatu samochodowego „Kfz Werkstatt Gut Wehlitz” w Schkeuditz.

Po zapoznaniu się z historią i działalnością firmy oraz przepisami bhp, praktykanci zajmowali się m.in. rozbieraniem i składaniem silników,  a także poznawali zagadnienia z elektryki i elektroniki samochodowej przez włączenie wszystkich urządzeń na specjalnie przygotowanej makiecie.

Budowlańcyz kolei, po zapoznaniu z zasadami obowiązującymi na stanowisku pracy, przeszli szkolenie z obsługi urządzeń takich jak: piła mechaniczna, szlifierka, wiertarka, i inne, a następnie przygotowywali materiały potrzebne do kolejnego etapu prac (mierzenie, wycinanie). Druga grupa wykonywała prace zmierzające do ocieplenia i poprawienia estetyki dachu.

 

19.09.2017 – 22.09.2017 r.

W kolejnych dniach praktyk uczniowie kontynuowali swoje prace. A po ciężkiej i owocnej pracy wszyscy wybierali się na boiska znajdujące się na terenie ośrodka, gdzie rozgrywane były mecze w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Wieczorem natomiast młodzież udawała się do klubu. Tam rywalizowali wraz z innymi polskimi grupami m.in. w bilard i FIFĘ.

 

23.09.2017 r.

Wycieczka do Berlina

Tradycyjnie po tygodniu pobytu w Niemczech wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Berlina. W pierwszym dniu pobytu, wraz z panią przewodnik, zwiedziliśmy najważniejsze obiekty w centrum stolicy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki,

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Classic Remize, tzw. „hotelu dla samochodów”, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć z bliska najciekawsze  i najdroższe Oldtimery, a także nowoczesne samochody najlepszych marek.

 

25.09. - 30.09.2017r.

Praktyki zawodowe w Niemczech – na półmetku!

Cały tydzień przebiegał bez zakłóceń, uczniowie solidnie wykonywali polecane im zadania na praktykach. A w czasie wolnym spędzali czas w klubie lub też zwiedzali miasteczko.

W dniach 29 – 30.09.2017 r. w Schkeuditz odwiedziły uczniów Pani Dyrektor mgr Beata Głuch oraz koordynator projektu Pani mgr Katarzyna Swałdek. W sobotę nastąpiła zmiana opiekunów: mgr Barbara Reizer i mgr Katarzyna Grabowiecka po spełnieniu swojej misji powróciły do kraju, a obowiązki przejęli: mgr Jarosław Śliwa i mgr Wiesław Kucab. Po gorącym pożegnaniu nauczycieli powracających do Polski przez grupę uczniów wybraliśmy się na wycieczkę do Lipska – rynek i okolice.

 

02.10.2017

Praktyki i nowy podział zadań.

W drugim tygodniu praktyki uczniowie otrzymali nowe zadania.
Mechanicy zajmowali się naprawą silnika - czyszczeniem filtrów, wymianą paliwa i oleju, regulowaniem gaźnika, lutowaniem kabli, montażem zbiornika oleju. Inna grupa wykonywała prace związane z naprawą bojlera. Kilku budowlańców natomiast zajmowało się układaniem kostki  w Lipsku.

 

03.10. – 06.10. 2017r

Praktyki zawodowe w Niemczech – c.d.

Kolejne dni pobytu uczniów na praktykach w Schkeuditz przeplatane są: dzień pracy – dzień wolny. Dzień 3 października to Święto Zjednoczenia Niemiec

Po intensywnej pracy w poniedziałek, we wtorek czas na zwiedzanie i poznawanie historii. Tym razem zwiedzaliśmy: Pomnik Narodów  i Dworzec Główny w Lipsku.

 

05.10.2017 r- zwiedzaliśmy fabrykę BMW w Lipsku. Wyposażeni  w zestawy guide, przewodnik oprowadzał nas po halach montażowych  w języku angielskim opowiadał o linii produkcyjnej samochodów BMW. Tłumaczami na język polski w sprawach organizacyjnych byli uczniowie: Norbert Kawai Piotr Kubala.

 

W piątek 06.10.2017r opiekunowie Jarosław Śliwa i Wiesław Kucab odwiedzili mechaników pojazdów samochodowych w warsztacie, gdzie odbywają praktyki zawodowe. Praktykanci: Adrian Biedrończyk, Paweł Sadowski, Robert Wilk, Piotr Kubala, Przemysław Trela, w tym dniu demontowali gokarta. Nauczyciele obserwowali ich pracę i rozmawiali  z kierownikiem. Kierownik bardzo pozytywnie wyrażał się o uczniach i jest bardzo zadowolony z ich pracy.

 

07.10.2017 r.

Wycieczka do Drezna

W sobotę czas na zwiedzanie i kolejna wycieczka. Tym razem pojechaliśmy do Drezna. Na dworcu głównym w Dreźnie (Dresden Hauptbahnhof) czekała na nas pani przewodnik Julita. Zwiedzanie odbywało się w języku polskim.

Pierwszym naszym punktem programu była manufaktura volkswagena. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z dwoma przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie. 

Wszyscy bardzo zadowoleni z pobytu tutaj i z „łezką w oku” opuszczali to miejsce, gdzie mogli nie tylko zobaczyć samochody nowej generacji, ale zasiąść za kierownicą, samochodów wartych - bagatela od 110.000 euro w górę.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zabytków Starówki Drezna. Pani Julita w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiała nam historię tego miasta i oprowadzała po najciekawszych miejscach

wieńczeniem naszej wycieczki był obiad w restauracjach uwielbianych przez młodzież: Istanbul Kebap i Mc’Donalds. W późnych godzinach wieczornych powróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania  i odpoczynku.

 

09.10 - 12.10.2017r   - ostatni tydzień praktyk

Praktyki zawodowe w Niemczech – to już jest koniec !!!

Ostatni tydzień praktyk przebiegał na wizytacjach opiekunów, w miejscach gdzie uczniowie odbywają praktyki. W ostatnim dniach nastąpiło kilka zmian miejsc pracy. Szczególnie zmiany nastąpiły wśród grup budowlanych: jedna ekipa remontowała pomieszczenia biurowca w Schkeuditz, druga z Panem Mariuszem garaż w domu prywatnym.

 

13.10.2017r

I nastąpił ten dzień … wręczenie certyfikatów. Czas pożegnań i powrotu do Polski.

14.10.2017r

Zakończenie praktyk w Niemczech, powrót uczniów do Krakowa

Wyjazd na praktyki zawodowe pozwolił młodzieży zdobyć duże doświadczenie zawodowe, poznać nowe kultury i środowiska pracy. Było to interesujące doświadczenie, nie tylko pod względem rozwoju zawodowego ale również osobistego.

03.11.2017 r

Organizacja konkursu na ulotkę promującą szkołę i wyjazd do Niemiec z projektu Erasmus+

W ramach upowszechniania projektu unijnego Erasmus + został przeprowadzony konkurs na ulotkę promującą projekt „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech”.

Ulotki będą wykorzystane podczas spotkań z gimnazjalistami w szkołach gminy Kraków oraz podczas targów edukacyjnych organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Urząd Marszałkowski w Krakowie.

16.11.2017r

Film z praktyk w Niemczech w ramach projektu unijnego Erasmus+

Wśród działań upowszechniających projekt unijny Erasmus + został przygotowany film z pobytu młodzieży naszej szkoły na praktykach w Niemczech. Film był emitowany dla uczniów klas szkoły branżowej, zasadniczej i technikum.

 

Dzień Niemiecki – 06.12.2017r.

W dniu 06.12.2017r. odbył się Dzień Niemiecki, który miał na celu zachęcenie młodzieży do nauki języka niemieckiego, popularyzację Niemiec w środowisku szkolnym, a  przede wszystkim przedstawienie przebiegu praktyki zawodowej uczniów z projektu unijnego wraz z wręczeniem certyfikatów.

Uczniowie uczestniczący w projekcie,  na tę okazję przygotowali plakaty zawierające informacje na temat tego kraju z różnych dziedzin, m.in. : kultury, geografii, historii, motoryzacji, sportu itd.

Podczas Dnia Niemieckiego młodzież zaprezentowała się, w formie „multimedialnego spaceru”, jako zwiedzający turyści z przewodnikiem, opowiadając o miejscach, które warto zobaczyć.

W dalszej części prowadzący starali się także przekazać jak najwięcej ciekawostek dotyczących Niemiec i jego mieszkańców, a także zachęcić do nauki języków obcych i pokazać, że nie jest to takie trudne.

         Grupa uczniów z klas 1t, 2t i 3ta wykonała najpopularniejszy w Niemczech, szczególnie w Bawarii, taniec – Schuhplattler.

Następnie uczniowie z widowni wzięli udział w quizie wiedzy o Niemczech. Największą liczbę punktów zdobył Przemysław Trela z klasy 3Ta.

Na koniec biorącym udział w projekcie wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki zawodowej. Pozostali uczniowie mieli okazję oglądać w tym czasie przygotowany film z wyjazdu.

Zostały także wręczone nagrody laureatom konkursów:

–       „Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych”, który odbył się 04.12.2017r.- zwycięzcą został Mateusz Twardowski z klasy 4a

–       „Konkursu na ulotkę promującą szkołę oraz praktykę zawodową w Niemczech” 

– miejsce 1 Sylwia Kolec kl. 2t, miejsce II Piotr Kubala kl. 3ta, miejsce III Łukasz Ślusarczyk kl. 3b

Dzień Niemiecki zorganizowały mgr Barbara Reizer, oraz koordynator projektu  mgr Katarzyna Swałdek

 

W dniu 14.12.2017r. ukazał się w "Głosie Tygodniku Nowohuckim" artykuł o realizacji przez szkołę projektu Erasmus+ "„Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech", którego koordynatorem szkolnym była p. Katarzyna Swałdek.