sobota, październik 21, 2017

Erasmus+ III

„Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech"

- nowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zakończyła ocenę wniosków złożonych w ramach Akcji 1 w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w roku 2016.

Wniosek naszej szkoły został zatwierdzony do realizacji.

W projekcie tym będzie brało udział 20 uczniów, którzy kształcą się w zawodach: technik budownictwa, technik pojazdów
samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i mechanik pojazdów samochodowych, oraz 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Realizacja projektu: wrzesień/październik  2017r.

 

Dnia 06 marca 2017 r.  rusza rekrutacja  uczniów naszej szkoły na wyjazd na praktyki zawodowe w Niemczech, w ramach kolejnej edycji projektu Erasmus+ .

Informacje wraz z kryteriami naboru uczniów znajdują się w gablocie ogłoszeń na I piętrze.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin znajduje się u koordynatora projektu pani Katarzyny Swałdek

Termin złożenia wypełnionego formularza upływa z dniem 15 marca 2017r

Zapraszamy uczniów do udziału.

 

 

 

Posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego

W dniu 17 marca 2017 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego w składzie:


dr inż. Piotr Kordzikowski  – wicedyrektor szkoły – przewodniczący komisji rekrutacyjnej;
mgr Katarzyna Swałdek – szkolny koordynator projektu;
inż. Halina Błachacz – specjalista ds. szkolenia praktycznego uczniów.


W toku postępowania kwalifikacyjnego Zespół Rekrutacyjny podjął decyzję dotyczącą listy kandydatów zakwalifikowanych do unijnego programu: „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech”


Lista zakwalifikowanych uczestników programu oraz lista rezerwowa znajduje się na tablicy ogłoszeń projektu na I piętrze.

 

Inauguracja zajęć mających na celu przygotowanie do wyjazdu na staż

W dniu 05.05.2017r. grupa uczniów zakwalifikowanych i rezerwowych na wyjazd na praktyki do Niemiec rozpoczęła zajęcia pedagogiczne, mające na celu przygotowanie do wyjazdu zagranicznego.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia z przygotowania pedagogicznego od strony zawodowej oraz przygotowania kulturowego.

Przed zajęciami oficjalnego powitania uczniów zakwalifikowanych do projektu dokonała pani dyrektor szkoły – mgr Beata Głuch w obecności koordynatora zewnętrznego – pani Dominiki Janas-Pach oraz szkolnego koordynatora – pani mgr Katarzyny Swałdek.

W tym dniu uczestnicy otrzymali materiały biurowe (teczki, notesy i długopisy).

Przedstawiony został ponownie regulamin uczestnictwa w projekcie oraz podany harmonogram zajęć.

 

02.06.2017 r. – zebranie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na praktyki zawodowe do Niemiec

 

2 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie rodziców uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie Erasmus+.

Koordynator szkolny projektu pani mgr Katarzyna Swałdek przedstawiła krótką informację na temat realizowanego projektu Erasmus+ , omówiła  przeprowadzane przygotowawcze zajęcia pedagogiczne, kulturowe i językowe, dla wyjeżdzających uczniów.

Zapoznano również rodziców z regulaminem wyjazdu, terminie wyjazdu,  poinformowano o miejscu zakwaterowania oraz o miejscach praktyk zawodowych.

Dodatkowo głos zabrała pani dyrektor mgr Beata Głuch, która w jednym  z poprzednich projektów brała udział i była tam osobiście z młodzieżą do opieki. Bardzo szczegółowo omówiła warunki w jakich będą mieszkać, jakie atrakcje czekają na uczniów oraz co należy z pewnością zabrać ze sobą.

Wszystkie informacje przedstawione zostały na przygotowanej przez panią koordynator prezentacji.

Kolejne zebranie rodziców przewidziane jest w miesiącu wrześniu, gdzie rodzicom  zostaną przedstawione dokładniejsze informacje odnośnie wyjazdu. 

 

05.06.2017r – Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie

 

Młodzież zakwalifikowana do wyjazdu do Niemiec na praktyki zawodowe do Niemiec wraz z koordynatorką projektu mgr Katarzyną Swałdek, uczestniczyła  w 4 – godzinnych zajęciach w Goethe-Institut.

Zajęcia prowadziła panią Beata Hadasz, które zostały poprzedzone zwiedzaniem  Instytutu. 

Odwiedziliśmy bibliotekę, zapoznaliśmy się z jej księgozbiorem. Zostaliśmy zachęceni do zapisania się, by mieć możliwość wypożyczania książek, czasopism, płyt DVD oraz gier dydaktycznych w języku niemieckim.

 Następnie odbyły się zajęcia dydaktyczne z panią lektor, które były prowadzone w formie zabaw lub gier. Bawiliśmy się świetnie, posługując się językiem niemieckim. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o kulturze niemieckiej, poznaliśmy zwroty, które z pewnością przydadzą się w Niemczech.

Na zakończenie zaproponowano nam zabawy integracyjne,  między innymi taniec i śpiew, w którym posługiwaliśmy się słówkami niemieckimi.

Młodzież zadowolona była z wyjścia do Instytutu, zajęcia dużo wniosły.

Ulica Stolarska znana jest doskonale mieszkańcom Krakowa, Małopolski i regionu, nie tylko dzięki swojemu urokowi, ale też dzięki mieszczącym się tam konsulatom generalnym Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji. Podczas święta tej ulicy, uczniowie ZSB „Chemobudowa-Kraków S.A. włączyli się do wspólnej zabawy. Twierdzili, iż  można było poczuć klimat tych państw, dzięki bogatemu programowi i występom artystycznym, które prezentowały bogactwo kulturalne gospodarzy. Młodzi praktykanci, uczestnicy programu Erasmus +, niebawem wyjeżdżają do Niemiec. Wizyta w Konsulacie RFN oraz  lekcja protokołu dyplomatycznego, którą specjalnie dla nich przeprowadziła Pani Aleksandra Barchańska, były doskonałym przygotowaniem kulturowym uczniów „Chemobudowy". 

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Magdalena Wróblewska

 

 

08.09.2017 r.

 

– Zebranie organizacyjne przed wyjazdem na praktyki

w ramach programu Erasmus+

 

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu stażu zagranicznego w ramach programu Erasmus+   08 września 2017r  odbyło się zebranie  uczestników projektu oraz ich rodziców.

Młodzież otrzymała koszulki z krótkim rękawem oraz kamizelki ciepłe na chłodniejsze dni, na których zostały wydrukowane stosowne logo projektu.

Uczniowie otrzymali też „pierwsze” kieszonkowe na pobyt za granicą.

W zebraniu, które przeprowadziła pani koordynator wewnętrzny – mgr Katarzyna Swałdek, obecni byli też: pani dyrektor mgr Beata Głuch oraz nauczyciele wyjeżdżający z młodzieżą jako opieka, oraz nauczyciele wyjeżdżający na job-shadowing.

Pani koordynator przypomniała raz jeszcze założenia projektu, zasady obowiązujące podczas wyjazdu (regulamin wyjazdu, regulamin pobytu na ośrodku Vitallis), kontakty z opiekunami.

Zebranie było też okazją na wyjaśnieniu wszelkich pytań, jakie mieli uczniowie i rodzice.

 

 

17.09.2017

Rozpoczynamy praktyki w Niemczech!

Po przyjeździe do Schkeuditz, śniadaniu oraz odpoczynku, udaliśmy się na wycieczkę do Lipska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dworca głównego Promenaden. Przewodnicy Josh i Matthew zapoznali nas z historią miasta. Idąc ulicą świętego Mikołaja mieliśmy okazję zobaczyć m.in. dwa najstarsze kościoły - św. Mikołaja i św. Tomasza, pomnik słynnego kompozytora J.S. Bacha, piwnicę Auerbacha, operę, filharmonię, uniwersytet, stary ratusz oraz rynek. Na koniec podziwialiśmy panoramę miasta z 29 piętra budynku Panorama Tower.

 

18.09.2017 r.

W poniedziałek  uczniowie rozpoczęli praktykę zawodową. Mechanicy udali się do warsztatu samochodowego „Kfz Werkstatt Gut Wehlitz” w Schkeuditz. Po zapoznaniu się z historią i działalnością firmy oraz przepisami bhp, praktykanci zajmowali się m.in. rozbieraniem i składaniem silników, a także poznawali zagadnienia z elektryki i elektroniki samochodowej przez włączenie wszystkich urządzeń na specjalnie przygotowanej makiecie.
Budowlańcy z kolei, po zapoznaniu z zasadami obowiązującymi na stanowisku pracy, przeszli szkolenie z obsługi urządzeń takich jak: piła mechaniczna, szlifierka, wiertarka, i inne, a następnie przygotowywali materiały potrzebne do kolejnego etapu prac (mierzenie, wycinanie). Druga grupa wykonywała prace zmierzające do ocieplenia i poprawienia estetyki dachu.
Po skończonej pracy udaliśmy się całą grupą na wycieczkę po naszym miasteczku. Zwiedziliśmy ratusz, rynek, zobaczyliśmy, gdzie można zrobić zakupy, a na koniec spróbowaliśmy miejscowego kebaba, ukrytego w menu pod tajemniczą nazwą „Drehspiess”.

 

19.09.2017 r.

W drugim dniu praktyki uczniowie kontynuowali swoje prace. Budowlańcy zajmowali się szlifowaniem powierzchni drewnianych oraz skręcaniem elementów.
Mechanicy mieli za zadanie podłączenie kamery cofania oraz naprawę systemów ESP i ABS w Mercedesie Vito. Do warsztatu na wizytację udali się pan Robert Gilewski oraz pan Adam Kuciel, biorący udział w job shadowing.
Po praktyce wszyscy wybrali się na boiska znajdujące się na terenie ośrodka, gdzie rozegrane zostały mecze w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Wieczorem natomiast udaliśmy się do klubu. Tam rywalizowaliśmy wraz z innymi polskimi grupami m.in. w bilard i FIFĘ.

 

23.09.2017 r.

 

Wycieczka do Berlina

Tradycyjnie po tygodniu pobytu w Niemczech wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Berlina. W pierwszym dniu pobytu, wraz z panią przewodnik, zwiedziliśmy najważniejsze obiekty w centrum stolicy. Rozpoczynając od dworca głównego, już w odległości około 400 m, mieliśmy okazję podziwiać siedzibę kanclerz Niemiec (Kanzleramt) oraz historyczny budynek, siedzibę parlamentu (Reichstag). Idąc dalej szliśmy wzdłuż miejsca, gdzie przebiegał mur berliński, w latach 1961-1989 oddzielający RFN od NRD. Z powodu odbywającego się berlińskiego maratonu i zamkniętych niektórych odcinków, zwiedziliśmy przy okazji największy park miasta. Następnie udaliśmy się pod Bramę Brandenburską – najbardziej znaną budowlę i symbol Berlina. Potem przeszliśmy w kierunku placu Potsdamer Platz, gdzie mogliśmy obejrzeć fragmenty muru berlińskiego, centrum Sony (Sony Center) oraz Nowy Teatr, gdzie co roku odbywa się festiwal filmowy „Berlinale”.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki, gdzie podziwialiśmy eksponaty m.in. z dziedziny motoryzacji, lotnictwa, a także najstarsze komputery i telefony. Na koniec pierwszego dnia pobytu zwiedziliśmy także Kościół Pamięci, mieszczący się przy jednej z głównych ulic Berlina, a raczej jego ruiny, pozostawione w celu przestrogi przed skutkami wojny,

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Classic Remize, tzw. „hotelu dla samochodów”, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć z bliska najciekawsze i najdroższe Oldtimery, a także nowoczesne samochody najlepszych marek. Parkujące tu auta, stanowią żywe muzeum będące jedną z głównych atrakcji tego miejsca. Mieszczą się tu także warsztaty specjalizujące się w autach klasycznych, jak również salony marek ekskluzywnych i sklepy. Następnie udaliśmy na dawną wschodnią część Berlina, Alexanderplatz. Idąc w kierunku Wieży Telewizyjnej mogliśmy podziwiać m.in. Kościół Mariacki (Marienkirche), Katedrę Berlińską (Berliner Dom), Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus) oraz Fontannę Neptuna (Neptunbrunnen). Tuż obok niej znajdowała się Wieża Telewizyjna (Fernsehturm) – najwyższa budowla w Niemczech, z której można podziwiać panoramę miasta. Na koniec wizyty na Alexanderplatz udaliśmy się pod Światowy Zegar (Weltzeituhr), który wskazuje godzinę we wszystkich 24 strefach czasowych świata jednocześnie. Tuż przed powrotem mieliśmy jeszcze okazję spróbować najsłynniejszej berlińskiej potrawy – Currywurst.

 

Praktyki zawodowe w Niemczech – na półmetku!

W dniach 29 – 30.09.2017 r. w Schkeuditz odwiedziły uczniów Pani Dyrektor mgr Beata Głuch oraz koordynator projektu Pani mgr Katarzyna Swałdek. W sobotę nastąpiła zmiana opiekunów: mgr Barbara Reizer i mgr Katarzyna Grabowiecka po spełnieniu swojej misji powróciły do kraju, a obowiązki przejęli: mgr Jarosław Śliwa i mgr Wiesław Kucab. Po gorącym pożegnaniu nauczycieli powracających do Polski przez grupę uczniów wybraliśmy się na wycieczkę do Lipska – rynek i okolice.

Na rynku znajdują się renesansowy Stary Ratusz (Altes Rathaus), wybudowany w latach 1556–1557 w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta (Stadtgeschichtliches Museum). Obok także renesansowy (odbudowany po wojnie) budynek Starej Wagi (Alte Waage) z 1555 oraz sukiennice (Gewandhaus). Także na rynku, wśród renesansowych kamieniczek znajduje się wzniesiony w tym samym stylu (przebudowany następnie w stylu barokowym w 1706/07) Dom Królewski (Königshaus), którego nazwa jest związana z pobytem króla Polski Augusta II Mocnego. Obok rynku, na placu zwanym Naschmarkt (targ łakoci) stoi XVII-wieczny barokowy gmach Starej Giełdy (Handelsbörse) oraz pomnik związanego z miastem Goethego. Z poetą tym związana jest także Piwnica Auerbacha (Auerbachs Keller) w pasażu Mädlerpassage, upamiętniona
w dramacie „Faust”. W późnogotyckim kościele św. Tomasza (Thomaskirche)znajduje się grób Johanna Sebastiana Bacha, który w latach 1723–1750 pracował tu jako kantor. Przed kościołem, w miejscu, gdzie kiedyś stała szkoła św. Tomasza, w której kompozytor ten mieszkał i tworzył aż do śmierci, stoi jego pomnik. Drugi z kościołów znajdujących się
w pobliżu rynku – kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) – to późnogotycka świątynia halowa z początku XVI w.

Kościół św. Mikołaja należy obok kościoła św. Tomasza do najbardziej znanych kościołów Lipska. Był on centralnym punktem wydarzeń, które na jesieni 1989 zapoczątkowały pokojową rewolucję (niem. friedliche Revolution) na terenie byłej NRD doprowadzając ostatecznie w nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989 do upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec 3 października 1990.

 

02.10.2017

W drugim tygodniu praktyki uczniowie otrzymali nowe zadania.
Mechanicy zajmowali się naprawą silnika - czyszczeniem filtrów, wymianą paliwa i oleju, regulowaniem gaźnika, lutowaniem kabli, montażem zbiornika oleju.
Inna grupa wykonywała prace związane z naprawą bojlera. Kilku budowlańców natomiast zajmowało się układaniem kostki w Lipsku.
W kolejnym dniu uczniowie montowali schemat elektryczny na specjalnie przygotowanej do tego ściance. Po skończonej pracy spędzaliśmy wolny czas w klubokawiarni, wybraliśmy się też na kręgle.

 

03.10.2017

Praktyki zawodowe w Niemczech – Święto Narodowe Niemiec


Kolejne dni pobytu uczniów na praktykach w Schkeuditz przeplatane są: dzień pracy – dzień wolny. Dzień 3 października to Święto Zjednoczenia Niemiec, które nastąpiło przed 27 laty. Po intensywnej pracy w poniedziałek, we wtorek czas na zwiedzanie i poznawanie historii. Tym razem zwiedzaliśmy: Pomnik Narodów i Dworzec Główny w Lipsku.
Przewodnicy: mgr Wiesław Kucab i mgr Jarosław Śliwa.   


Pomnik Bitwy Narodów(Völkerschlachtdenkmal) – monumentalny pomnik upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska. Starcie zbrojne stoczone pod Lipskiem w dniach 16–19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji, Szwecji). Była to największa bitwa
w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka. To tutaj w Lipsku podczas przeprawy przez rzekę Elsterę zginął książę Józef Poniatowski.

Stanowi on nie tylko punkt rozpoznawczy dla miasta Lipska, ale także najwyższą budowlę pomnikową Europy. Pomnik Bitwy Narodów odsłonięty w 1913 roku w setną rocznicę bitwy. Walki żołnierza polskiego pod Lipskiem zostały, po 1990 r., upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic, "LIPSK 16 - 19 X 1813".

Dane:

 • Położenie kamienia węgielnego: 18 października 1898
 • Uroczyste otwarcie kompleksu: 18 października 1913
 • Wysokość: 91 m
 • Wysokość hali wewnętrznej: 68 m
 • Rozmiary płyty fundamentu: 70×80×2 m
 • Ilość filarów fundamentowych: 65
 • Ilość schodów (od poziomu ulicy):500
 • Masa kompleksu: 300 000 ton
 • Ilość zużytych płyt granitowych: 26 500
 • Objętość użytego betonu: 120 000 m³

Leipzig Hauptbahnhof(Leipzig Hbf) – główny dworzec kolejowy  w Lipsku, w kraju związkowym Saksonia, w Niemczech. Od chwili wybudowania jest największym pod względem powierzchni dworcem czołowym w Europie. Wcześniej tę rolę pełnił dworzec Frankfurt (Main) Hauptbahnhof. Dworzec obsługuje około 150 tys. pasażerów dziennie. Zlokalizowano w nim trzypoziomowe centrum handlowe oraz ekspozycję muzealną (tor 24). Dworzec został zbudowany według projektu Williama Lossowa i Maxa Hansa Kühne.  Fasada liczy 298 m długości.

Do 1934 zdublowane – tory 1http://chemobudowa.szkola.pl/administrator/index.php?option=com_content&view=article&layout=edit&id=552–13 należały do Prus, 14–26 do Saksonii. Ponadto funkcjonowały dwa hole recepcyjne, dwie reprezentacyjne klatki schodowe i zdublowane poczekalnie. Nie do pomyślenia było, by pruski pociąg zatrzymał się w części saksońskiej dworca i odwrotnie. Dwukrotnie dworzec został zbombardowany przez brytyjskie lotnictwo. Odbudowany został w latach 1954–1962, a w 1998 kompletnie zmodernizowany.

 

05.10.2017 r.

Praktyki zawodowe w Niemczech – Fabryka BMW.

 

Praktyki przebiegają zgodnie z planem, a praktykanci wywiązują się ze swoich zadań
i sumiennie wykonują swoją pracę. Po pracy jest czas na zwiedzanie. Dzisiaj zwiedzaliśmy fabrykę BMW w Lipsku. Wyposażeni w zestawy guide, przewodnik oprowadzał nas po halach montażowych i w języku angielskim opowiadał o linii produkcyjnej samochodów BMW. Tłumaczami na język polski w sprawach organizacyjnych byli: Norbert Kawa i Piotr Kubala

 

"Kosmiczna" fabryka BMW i3 oraz i8 w Lipsku. Wygląda jak stacja NASA, wykonano ją
w technologii kosmicznej i produkuje "galaktyczne" samochody. Taka jest fabryka BMW
w Lipsku, którą mieliśmy okazję odwiedzić. BMW i8 to najdroższe auto produkowane
w lipskiej fabryce.

Ulokowana na przedmieściach Lipska fabryka z początku w ogóle nie przypomina giganta,
z którego dziennie wyjeżdża 750 pojazdów. Sam parking na ponad 4000 samochodów
zwiastuje, że mamy do czynienia z dużym obiektem. W całej fabryce zatrudnionych jest ponad 4700 ludzi, a na powierzchni 227 ha rozmieszczono 8 hal. Specjalnie wybudowano drogę dwupasmową i tor testowy.

 

 

07.10.2017 r.

Praktyki zawodowe w Niemczech – Drezno

W piątek opiekunowie Jarosław Śliwa i Wiesław Kucab odwiedzili mechaników pojazdów samochodowych w warsztacie, gdzie odbywają praktyki zawodowe. Praktykanci: Adrian Biedrończyk, Paweł Sadowski, Robert Wilk, Piotr Kubala, Przemysław Trela, w tym dniu demontowali gokarta. Nauczyciele obserwowali ich pracę i rozmawiali z kierownikiem. Kierownik bardzo pozytywnie wyrażał się o uczniach i jest bardzo zadowolony z ich pracy,
a oni mają tutaj jak to określił „happy life” – czyli szczęśliwe życie.

W sobotę czas na zwiedzanie i kolejna wycieczka. Tym razem pojechaliśmy do Drezna. Na dworcu głównym w Dreźnie (Dresden Hauptbahnhof) czekała na nas pani przewodnik Julita. Zwiedzanie odbywało się w języku polskim.

Pierwszym naszym punktem programu była manufaktura volkswagena. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z dwoma przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie. 

 Gläserne Manufaktur(Szklana Manufaktura) – fabryka koncernu Volkswagen AG. Ze względu na lokalizację na obrzeżach barokowego parku Großer Garten budowa fabryki i jej umiejscowienie budziła kontrowersje oraz wywoływała protesty ekologów. Budowa fabryki ruszyła w 1999 roku. Otwarcie fabryki miało miejsce 11 grudnia 2001 roku. W jej wnętrzu znajduje się punkt gastronomiczny oraz sklep firmowy. W celu zmniejszenia obciążenia środowiska i zredukowania ruchu kołowego do fabryki część podzespołów dowożona jest specjalnymi tramwajami towarowymi (CarGoTram). Produkcja w fabryce odbywa się na kilku poziomach codziennie od godziny 6:00 do 23:00 (czyli na dwie zmiany, w piątek do 21:00). Dziennie montuje się ręcznie 48 pojazdów, a zatrudnienie kształtuje się na poziomie około 500 osób.

Foyer fabryki wykorzystywane jest jako sala wystawowa i sala koncertowa. W październiku 2002 roku z powodu zalanej przez powódź opery w Dreźnie wystawiono w nim operę Carmen. Na zewnątrz fabryki odbywają się liczne koncerty. W 2010 roku wystawiono na terenie fabryki przypowieść Ahab.

W 2005 roku rozpoczęto produkcję Bentleya Continental Flying Spur, ponieważ rosnącego popytu na auto nie była w stanie zaspokoić fabryka w Crewe.

W 2011 roku świętowano dziesięciolecie istnienia fabryki. Dokonano podsumowania
w którym zamieszczono informację, że w ciągu 10 lat produkcji wyprodukowano ponad 60 tysięcy aut. Część linii produkcyjnej jest otwarta dla zwiedzających. Zwiedzający mogą zobaczyć produkcję auta z przewodnikiem w 10 językach, w tym polskim. Od czasu otwarcia do 2011 roku manufakturę zwiedziło ponad milion gości z całego świata, w tym m.in. prezydent Richard von Weizsäcker, były rosyjski przywódca i laureat nagrody Nobla Michaił Gorbaczow oraz książę Albert z Monako.

18 marca 2016 roku zakończono w fabryce produkcję modelu Phaeton z powodu zbyt niskiego popytu. Po zakończeniu produkcji postanowiono, że manufaktura zostanie przebudowana.

Pod koniec 2016 roku ogłoszono, że w kwietniu 2017 roku w fabryce ruszy produkcja
e-Golfa, a poza tym Drezno, obok Autostadt we Wolfsburgu stanie się miejscem, w którym klienci będą odbierali elektryczne i hybrydowe modele Volkswagena.

Modele produkowane w fabryce:

 • Volkswagen Phaeton (2002-2016)
 • Bentley Continental Flying Spur (2005-2006)
 • Volkswagen e-Golf (od kwietnia 2017)

Wszyscy bardzo zadowoleni z pobytu tutaj i z „łezką w oku” opuszczali to miejsce, gdzie mogli nie tylko zobaczyć samochody nowej generacji, ale zasiąść za kierownicą, samochodów wartych - bagatela od 110.000 euro w górę.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zabytków Starówki Drezna. Pani Julita w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiała nam historię tego miasta i oprowadzała po najciekawszych miejscach, takich jak:

ü  Kościół Marii Panny;

ü  Kościół Świętego Krzyża;

ü  Katedra Świętej Trójcy;

ü  Zamek Rezydencyjny Wettynów;

ü  Zamek Augusta;

ü  Akademia Sztuk Pięknych;

ü  Albertinum – Muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki;

ü  Tarasy Brühla czyli „Balkony Europy”;

Zwieńczeniem naszej wycieczki był obiad w restauracjach uwielbianych przez młodzież: Istanbul Kebap i Mc’Donalds. W późnych godzinach wieczornych powróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania i odpoczynku.