poniedziałek, listopad 29, 2021

Wirtulany spacer po szkole

 

 Wirtulany spacer po szkole

 

Erasmus+ III

„Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech"

- nowy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej

 

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ zakończyła ocenę wniosków złożonych w ramach Akcji 1 w sektorze: Kształcenie i Szkolenie Zawodowe w roku 2016.

Wniosek naszej szkoły został zatwierdzony do realizacji.

W projekcie tym będzie brało udział 20 uczniów, którzy kształcą się w zawodach: technik budownictwa, technik pojazdów
samochodowych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i mechanik pojazdów samochodowych, oraz 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Realizacja projektu: wrzesień/październik  2017r.

 

Dnia 06 marca 2017 r.  rusza rekrutacja  uczniów naszej szkoły na wyjazd na praktyki zawodowe w Niemczech, w ramach kolejnej edycji projektu Erasmus+ .

Informacje wraz z kryteriami naboru uczniów znajdują się w gablocie ogłoszeń na I piętrze.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin znajduje się u koordynatora projektu pani Katarzyny Swałdek

Termin złożenia wypełnionego formularza upływa z dniem 15 marca 2017r

Zapraszamy uczniów do udziału.

 

 

 

Posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego

W dniu 17 marca 2017 roku odbyło się posiedzenie Zespołu Rekrutacyjnego w składzie:


dr inż. Piotr Kordzikowski  – wicedyrektor szkoły – przewodniczący komisji rekrutacyjnej;
mgr Katarzyna Swałdek – szkolny koordynator projektu;
inż. Halina Błachacz – specjalista ds. szkolenia praktycznego uczniów.


W toku postępowania kwalifikacyjnego Zespół Rekrutacyjny podjął decyzję dotyczącą listy kandydatów zakwalifikowanych do unijnego programu: „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech”


Lista zakwalifikowanych uczestników programu oraz lista rezerwowa znajduje się na tablicy ogłoszeń projektu na I piętrze.

 

Inauguracja zajęć mających na celu przygotowanie do wyjazdu na staż

W dniu 05.05.2017r. grupa uczniów zakwalifikowanych i rezerwowych na wyjazd na praktyki do Niemiec rozpoczęła zajęcia pedagogiczne, mające na celu przygotowanie do wyjazdu zagranicznego.

Pierwszego dnia odbyły się zajęcia z przygotowania pedagogicznego od strony zawodowej oraz przygotowania kulturowego.

Przed zajęciami oficjalnego powitania uczniów zakwalifikowanych do projektu dokonała pani dyrektor szkoły – mgr Beata Głuch w obecności koordynatora zewnętrznego – pani Dominiki Janas-Pach oraz szkolnego koordynatora – pani mgr Katarzyny Swałdek.

W tym dniu uczestnicy otrzymali materiały biurowe (teczki, notesy i długopisy).

Przedstawiony został ponownie regulamin uczestnictwa w projekcie oraz podany harmonogram zajęć.

 

02.06.2017 r. – zebranie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na praktyki zawodowe do Niemiec

 

2 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze zebranie rodziców uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie Erasmus+.

Koordynator szkolny projektu pani mgr Katarzyna Swałdek przedstawiła krótką informację na temat realizowanego projektu Erasmus+ , omówiła  przeprowadzane przygotowawcze zajęcia pedagogiczne, kulturowe i językowe, dla wyjeżdzających uczniów.

Zapoznano również rodziców z regulaminem wyjazdu, terminie wyjazdu,  poinformowano o miejscu zakwaterowania oraz o miejscach praktyk zawodowych.

Dodatkowo głos zabrała pani dyrektor mgr Beata Głuch, która w jednym  z poprzednich projektów brała udział i była tam osobiście z młodzieżą do opieki. Bardzo szczegółowo omówiła warunki w jakich będą mieszkać, jakie atrakcje czekają na uczniów oraz co należy z pewnością zabrać ze sobą.

Wszystkie informacje przedstawione zostały na przygotowanej przez panią koordynator prezentacji.

Kolejne zebranie rodziców przewidziane jest w miesiącu wrześniu, gdzie rodzicom  zostaną przedstawione dokładniejsze informacje odnośnie wyjazdu. 

 

05.06.2017r – Wizyta w Instytucie Goethego w Krakowie

 

Młodzież zakwalifikowana do wyjazdu do Niemiec na praktyki zawodowe do Niemiec wraz z koordynatorką projektu mgr Katarzyną Swałdek, uczestniczyła  w 4 – godzinnych zajęciach w Goethe-Institut.

Zajęcia prowadziła panią Beata Hadasz, które zostały poprzedzone zwiedzaniem  Instytutu. 

Odwiedziliśmy bibliotekę, zapoznaliśmy się z jej księgozbiorem. Zostaliśmy zachęceni do zapisania się, by mieć możliwość wypożyczania książek, czasopism, płyt DVD oraz gier dydaktycznych w języku niemieckim.

 Następnie odbyły się zajęcia dydaktyczne z panią lektor, które były prowadzone w formie zabaw lub gier. Bawiliśmy się świetnie, posługując się językiem niemieckim. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o kulturze niemieckiej, poznaliśmy zwroty, które z pewnością przydadzą się w Niemczech.

Na zakończenie zaproponowano nam zabawy integracyjne,  między innymi taniec i śpiew, w którym posługiwaliśmy się słówkami niemieckimi.

Młodzież zadowolona była z wyjścia do Instytutu, zajęcia dużo wniosły.

Ulica Stolarska znana jest doskonale mieszkańcom Krakowa, Małopolski i regionu, nie tylko dzięki swojemu urokowi, ale też dzięki mieszczącym się tam konsulatom generalnym Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Republiki Francji. Podczas święta tej ulicy, uczniowie ZSB „Chemobudowa-Kraków S.A. włączyli się do wspólnej zabawy. Twierdzili, iż  można było poczuć klimat tych państw, dzięki bogatemu programowi i występom artystycznym, które prezentowały bogactwo kulturalne gospodarzy. Młodzi praktykanci, uczestnicy programu Erasmus +, niebawem wyjeżdżają do Niemiec. Wizyta w Konsulacie RFN oraz  lekcja protokołu dyplomatycznego, którą specjalnie dla nich przeprowadziła Pani Aleksandra Barchańska, były doskonałym przygotowaniem kulturowym uczniów „Chemobudowy". 

Opiekę nad młodzieżą sprawowała Magdalena Wróblewska

 

 

08.09.2017 r.

 

– Zebranie organizacyjne przed wyjazdem na praktyki

w ramach programu Erasmus+

 

Zgodnie z harmonogramem realizacji projektu stażu zagranicznego w ramach programu Erasmus+   08 września 2017r  odbyło się zebranie  uczestników projektu oraz ich rodziców.

Młodzież otrzymała koszulki z krótkim rękawem oraz kamizelki ciepłe na chłodniejsze dni, na których zostały wydrukowane stosowne logo projektu.

Uczniowie otrzymali też „pierwsze” kieszonkowe na pobyt za granicą.

W zebraniu, które przeprowadziła pani koordynator wewnętrzny – mgr Katarzyna Swałdek, obecni byli też: pani dyrektor mgr Beata Głuch oraz nauczyciele wyjeżdżający z młodzieżą jako opieka, oraz nauczyciele wyjeżdżający na job-shadowing.

Pani koordynator przypomniała raz jeszcze założenia projektu, zasady obowiązujące podczas wyjazdu (regulamin wyjazdu, regulamin pobytu na ośrodku Vitallis), kontakty z opiekunami.

Zebranie było też okazją na wyjaśnieniu wszelkich pytań, jakie mieli uczniowie i rodzice.

 

16.09.2017r   

Wyjazd uczniów do Niemiec

O godz. 23 uczniowie w ramach projektu Erasmus+ wyjechali na praktyki do Niemiec. Na miejscu, czyli w Schkeuditzmają być nad ranem 16.09.2017r. Pełni humoru i sił wyruszyli by doświadczyć dobrych praktyk za granicami naszego kraju.

 

17.09.2017

Rozpoczęcie pobytu w Niemczech

Po przyjeździe do Schkeuditz, śniadaniu oraz odpoczynku, udaliśmy się na wycieczkę do Lipska. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dworca głównego Promenaden. Przewodnicy Josh i Matthew zapoznali nas z historią miasta.

 

18.09.2017 r.

Rozpoczynamy praktyki w Niemczech!

Uczniowie rozpoczęli praktykę zawodową.

Mechanicy udali się do warsztatu samochodowego „Kfz Werkstatt Gut Wehlitz” w Schkeuditz.

Po zapoznaniu się z historią i działalnością firmy oraz przepisami bhp, praktykanci zajmowali się m.in. rozbieraniem i składaniem silników,  a także poznawali zagadnienia z elektryki i elektroniki samochodowej przez włączenie wszystkich urządzeń na specjalnie przygotowanej makiecie.

Budowlańcyz kolei, po zapoznaniu z zasadami obowiązującymi na stanowisku pracy, przeszli szkolenie z obsługi urządzeń takich jak: piła mechaniczna, szlifierka, wiertarka, i inne, a następnie przygotowywali materiały potrzebne do kolejnego etapu prac (mierzenie, wycinanie). Druga grupa wykonywała prace zmierzające do ocieplenia i poprawienia estetyki dachu.

 

19.09.2017 – 22.09.2017 r.

W kolejnych dniach praktyk uczniowie kontynuowali swoje prace. A po ciężkiej i owocnej pracy wszyscy wybierali się na boiska znajdujące się na terenie ośrodka, gdzie rozgrywane były mecze w siatkówkę plażową i piłkę nożną. Wieczorem natomiast młodzież udawała się do klubu. Tam rywalizowali wraz z innymi polskimi grupami m.in. w bilard i FIFĘ.

 

23.09.2017 r.

Wycieczka do Berlina

Tradycyjnie po tygodniu pobytu w Niemczech wybraliśmy się na dwudniową wycieczkę do Berlina. W pierwszym dniu pobytu, wraz z panią przewodnik, zwiedziliśmy najważniejsze obiekty w centrum stolicy. Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki,

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od wizyty w Classic Remize, tzw. „hotelu dla samochodów”, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć z bliska najciekawsze  i najdroższe Oldtimery, a także nowoczesne samochody najlepszych marek.

 

25.09. - 30.09.2017r.

Praktyki zawodowe w Niemczech – na półmetku!

Cały tydzień przebiegał bez zakłóceń, uczniowie solidnie wykonywali polecane im zadania na praktykach. A w czasie wolnym spędzali czas w klubie lub też zwiedzali miasteczko.

W dniach 29 – 30.09.2017 r. w Schkeuditz odwiedziły uczniów Pani Dyrektor mgr Beata Głuch oraz koordynator projektu Pani mgr Katarzyna Swałdek. W sobotę nastąpiła zmiana opiekunów: mgr Barbara Reizer i mgr Katarzyna Grabowiecka po spełnieniu swojej misji powróciły do kraju, a obowiązki przejęli: mgr Jarosław Śliwa i mgr Wiesław Kucab. Po gorącym pożegnaniu nauczycieli powracających do Polski przez grupę uczniów wybraliśmy się na wycieczkę do Lipska – rynek i okolice.

 

02.10.2017

Praktyki i nowy podział zadań.

W drugim tygodniu praktyki uczniowie otrzymali nowe zadania.
Mechanicy zajmowali się naprawą silnika - czyszczeniem filtrów, wymianą paliwa i oleju, regulowaniem gaźnika, lutowaniem kabli, montażem zbiornika oleju. Inna grupa wykonywała prace związane z naprawą bojlera. Kilku budowlańców natomiast zajmowało się układaniem kostki  w Lipsku.

 

03.10. – 06.10. 2017r

Praktyki zawodowe w Niemczech – c.d.

Kolejne dni pobytu uczniów na praktykach w Schkeuditz przeplatane są: dzień pracy – dzień wolny. Dzień 3 października to Święto Zjednoczenia Niemiec

Po intensywnej pracy w poniedziałek, we wtorek czas na zwiedzanie i poznawanie historii. Tym razem zwiedzaliśmy: Pomnik Narodów  i Dworzec Główny w Lipsku.

 

05.10.2017 r- zwiedzaliśmy fabrykę BMW w Lipsku. Wyposażeni  w zestawy guide, przewodnik oprowadzał nas po halach montażowych  w języku angielskim opowiadał o linii produkcyjnej samochodów BMW. Tłumaczami na język polski w sprawach organizacyjnych byli uczniowie: Norbert Kawai Piotr Kubala.

 

W piątek 06.10.2017r opiekunowie Jarosław Śliwa i Wiesław Kucab odwiedzili mechaników pojazdów samochodowych w warsztacie, gdzie odbywają praktyki zawodowe. Praktykanci: Adrian Biedrończyk, Paweł Sadowski, Robert Wilk, Piotr Kubala, Przemysław Trela, w tym dniu demontowali gokarta. Nauczyciele obserwowali ich pracę i rozmawiali  z kierownikiem. Kierownik bardzo pozytywnie wyrażał się o uczniach i jest bardzo zadowolony z ich pracy.

 

07.10.2017 r.

Wycieczka do Drezna

W sobotę czas na zwiedzanie i kolejna wycieczka. Tym razem pojechaliśmy do Drezna. Na dworcu głównym w Dreźnie (Dresden Hauptbahnhof) czekała na nas pani przewodnik Julita. Zwiedzanie odbywało się w języku polskim.

Pierwszym naszym punktem programu była manufaktura volkswagena. Zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i z dwoma przewodnikami udaliśmy się na zwiedzanie. 

Wszyscy bardzo zadowoleni z pobytu tutaj i z „łezką w oku” opuszczali to miejsce, gdzie mogli nie tylko zobaczyć samochody nowej generacji, ale zasiąść za kierownicą, samochodów wartych - bagatela od 110.000 euro w górę.

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie zabytków Starówki Drezna. Pani Julita w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawiała nam historię tego miasta i oprowadzała po najciekawszych miejscach

wieńczeniem naszej wycieczki był obiad w restauracjach uwielbianych przez młodzież: Istanbul Kebap i Mc’Donalds. W późnych godzinach wieczornych powróciliśmy do naszego miejsca zamieszkania  i odpoczynku.

 

09.10 - 12.10.2017r   - ostatni tydzień praktyk

Praktyki zawodowe w Niemczech – to już jest koniec !!!

Ostatni tydzień praktyk przebiegał na wizytacjach opiekunów, w miejscach gdzie uczniowie odbywają praktyki. W ostatnim dniach nastąpiło kilka zmian miejsc pracy. Szczególnie zmiany nastąpiły wśród grup budowlanych: jedna ekipa remontowała pomieszczenia biurowca w Schkeuditz, druga z Panem Mariuszem garaż w domu prywatnym.

 

13.10.2017r

I nastąpił ten dzień … wręczenie certyfikatów. Czas pożegnań i powrotu do Polski.

14.10.2017r

Zakończenie praktyk w Niemczech, powrót uczniów do Krakowa

Wyjazd na praktyki zawodowe pozwolił młodzieży zdobyć duże doświadczenie zawodowe, poznać nowe kultury i środowiska pracy. Było to interesujące doświadczenie, nie tylko pod względem rozwoju zawodowego ale również osobistego.

03.11.2017 r

Organizacja konkursu na ulotkę promującą szkołę i wyjazd do Niemiec z projektu Erasmus+

W ramach upowszechniania projektu unijnego Erasmus + został przeprowadzony konkurs na ulotkę promującą projekt „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech”.

Ulotki będą wykorzystane podczas spotkań z gimnazjalistami w szkołach gminy Kraków oraz podczas targów edukacyjnych organizowanych przez Kuratorium Oświaty i Urząd Marszałkowski w Krakowie.

16.11.2017r

Film z praktyk w Niemczech w ramach projektu unijnego Erasmus+

Wśród działań upowszechniających projekt unijny Erasmus + został przygotowany film z pobytu młodzieży naszej szkoły na praktykach w Niemczech. Film był emitowany dla uczniów klas szkoły branżowej, zasadniczej i technikum.

 

Dzień Niemiecki – 06.12.2017r.

W dniu 06.12.2017r. odbył się Dzień Niemiecki, który miał na celu zachęcenie młodzieży do nauki języka niemieckiego, popularyzację Niemiec w środowisku szkolnym, a  przede wszystkim przedstawienie przebiegu praktyki zawodowej uczniów z projektu unijnego wraz z wręczeniem certyfikatów.

Uczniowie uczestniczący w projekcie,  na tę okazję przygotowali plakaty zawierające informacje na temat tego kraju z różnych dziedzin, m.in. : kultury, geografii, historii, motoryzacji, sportu itd.

Podczas Dnia Niemieckiego młodzież zaprezentowała się, w formie „multimedialnego spaceru”, jako zwiedzający turyści z przewodnikiem, opowiadając o miejscach, które warto zobaczyć.

W dalszej części prowadzący starali się także przekazać jak najwięcej ciekawostek dotyczących Niemiec i jego mieszkańców, a także zachęcić do nauki języków obcych i pokazać, że nie jest to takie trudne.

         Grupa uczniów z klas 1t, 2t i 3ta wykonała najpopularniejszy w Niemczech, szczególnie w Bawarii, taniec – Schuhplattler.

Następnie uczniowie z widowni wzięli udział w quizie wiedzy o Niemczech. Największą liczbę punktów zdobył Przemysław Trela z klasy 3Ta.

Na koniec biorącym udział w projekcie wręczono certyfikaty potwierdzające odbycie praktyki zawodowej. Pozostali uczniowie mieli okazję oglądać w tym czasie przygotowany film z wyjazdu.

Zostały także wręczone nagrody laureatom konkursów:

–       „Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych”, który odbył się 04.12.2017r.- zwycięzcą został Mateusz Twardowski z klasy 4a

–       „Konkursu na ulotkę promującą szkołę oraz praktykę zawodową w Niemczech” 

– miejsce 1 Sylwia Kolec kl. 2t, miejsce II Piotr Kubala kl. 3ta, miejsce III Łukasz Ślusarczyk kl. 3b

Dzień Niemiecki zorganizowały mgr Barbara Reizer, oraz koordynator projektu  mgr Katarzyna Swałdek

 

W dniu 14.12.2017r. ukazał się w "Głosie Tygodniku Nowohuckim" artykuł o realizacji przez szkołę projektu Erasmus+ "„Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech", którego koordynatorem szkolnym była p. Katarzyna Swałdek.

Zakończenie projektu:

 „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing                               2 nauczycieli w Niemczech"

W kwietniu 2018 nastąpiło zaakceptowanie raportu końcowego z realizacji projektu przez Narodową Agencję Fundacji Rozwoju Edukacji.

Szczególne podziękowania dla uczestników projektu, partnerowi projektu oraz nauczycielom.

Koordynatorzy projektu: pani Dominika Janas-Pach (koordynator zewnętrzny) oraz  pani Katarzyna Swałdek (koordynator szkolny)

 

Podsumowanie projektu:

 „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing  2 nauczycieli w Niemczech"

 

Zakończyła się w naszej szkole realizacja projektu unijnego  „Zawodowo mobilni – praktyki zawodowe 20 uczniów oraz Job shadowing 2 nauczycieli w Niemczech".

Uczniowie w ramach projektu brali udział w zajęciach przygotowawczych w następujących etapach:

Przygotowanie kulturowe – mgr Magdalena Wróblewska

Przygotowaniepedagogiczne od strony osobowej – mgr Paweł Rybak

Przygotowanie pedagogiczne od strony zawodowej – mgr inż. Edyta Hamera

Przygotowanie dla nauczycieli system edukacji w Niemczech – mgr Paweł Rybak

Przygotowanie językowe niemiecki – mgr Barbara Reizer, mgr Beata Hadasz /Instytut Geothego/

Przygotowanie z przedsiębiorczości – mgr Dominika Janas-Pach

 

Zajęcia umożliwiły uczestnikom przełamanie barier komunikacyjnych, przygotowały do radzenia sobie ze stresem podczas praktyk, poznanie niemieckiej kultury, historii i obyczajów.

Zajęcia w Instytucie Geothego , prowadzone były poprzez zabawę, gdzie posługując się tylko  i wyłącznie językiem niemieckim,  dały pewności siebie jeśli chodzi o stres przed barierą językową podczas praktyk.

Uczniowie odbywali praktyki od 16 września 2017 roku do 14 października 2017 roku na terenie Schkeuditz i Lipska. Partnerem projektu była firma partnerska – Vitalis GmbH z siedzibą w Schkeuditz, który zadbał o noclegi, miejsca pracy oraz oferty kulturalno – rekreacyjne.  

Uczestnikami wyjazdu do Niemiec było 20 uczniów kształcących się w zawodach:

§  Mechanik pojazdów samochodowych  - 6 uczniów

§  Technik budownictwa – 6 uczniów

§  Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie  – 3 uczniów

§  Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej -  5 uczniów

               oraz dwóch nauczycieli przedmiotów zawodowych(inż. Adam Kuciel, mgr Robert Gilewski)

              – job shadowing

 

Miejscem  praktyk uczniów były zakłady:

 Mechanik -  Kfz Werkstatt Gut Wehlitz , Henning Brendler

 Budowlaniec:-  Baubereich/ Erneuerbare Energien:  Baustelle GW  Mariusz Skóra

 

Nad młodzieżą opiekę sprawowali:  pani mgr Barbara Reizer, pani mgr Katarzyna Grabowiecka, pan mgr Wiesław Kucab oraz pan mgr Jarosław Śliwa.

Po dwóch tygodniach wizytę kontrolną w w Schkeuditz  odbyły – pani dyrektor mgr Beata Głuch , oraz koordynator projektu pani mgr Katarzyna Swałdek.

Głównymi celami stażu był  rozwój kompetencji zawodowych, społeczno – personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki w niemieckich przedsiębiorstwach, nabycie kluczowych kompetencji zawodowych,  które ułatwią wejście na rynek pracy, przełamanie bariery posługiwania się językiem obcym (niemieckim), szczególnie języka zawodowego, poczucie własnej wartości, umiejętność radzenie sobie ze stresem,  poznanie innych kultur– poszerzenie kompetencji kulturowych,  promowanie mobilności uczestników na europejskim rynku pracy , kształtowanie postaw związanych z otwartością na zmiany i gotowością do uczenia się przez całe życie.

Uczniom podczas projektu zapewniono: kieszonkowe,  słowniki języka niemieckiego, podkoszulki z logo szkoły, kamizelki, ubrania robocze, zestaw przyborów piśmienniczych , zakwaterowanie, wyżywienie, podróż do Niemiec  i  z powrotem do Polski, ubezpieczenie, przejazdy lokalne,  bogaty program kulturowy (wycieczka do Berlina, Lipska, Drezna)

 

                     Pod koniec pobytu w Niemczech odbyła się ewaluacja stażu zagranicznego uczestników projektu Erasmus+.  Zostały wręczone dyplomy i podziękowania dla uczniów i opiekunów.

                                      

Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie:

- mają lepsze przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej,

- poznali  nowoczesne metody organizacji pracy w przedsiębiorstwie zagranicznym,

- zdobyli atrakcyjną wiedzę, umiejętności zawodowe,

- poznali zawodowy język - udoskonalili umiejętności językowe,

- poszerzyli kompetencje kulturowe - poznali niemiecką kulturę,

- nawiązali kontakt z pracodawcami z możliwością zatrudnienia uczniów  w czasie wakacji lub  

  po zakończeniu edukacji,

-zdobyli potwierdzenie zdobytych umiejętności certyfikatem ECVET oraz Europasem

  Mobilność.

Koordynatorem zewnętrznym projektu była  pani Domikna Janas Pach, a koordynatorem szkolnym – pani  Katarzyna Swałdek.